Už prvotná predstava majiteľov o rekonštrukcii squash-relaxačného centra v Bratislave bola založená na zakomponovaní skla do všetkých priestorov. A to pomerne zásadným spôsobom.

Hoci bolo sklo v interiéri od začiatku jasnou voľbou, zmenil sa nakoniec použitý typ. Pôvodne sa majitelia prikláňali k číremu alebo mliečnemu či pieskovanému sklu, pretože chceli zachovať súkromie v priestoroch. „Nakoniec sa však rozhodli pre grafosklo, ktoré ponúka veľký dizajnový potenciál,“ hovorí Petr Paksi zo spoločnosti J.A.P. Slovakia, ktorá sa výrobou sklenených prvkov vrátane autorského grafoskla zaoberá. „Výhodou je, že sklo s grafikou nemá obmedzenú veľkosť. Maximálny rozmer sklenenej dosky je síce 1,45 × 2,80 m, ale práve pri väčších formátoch, ako v tomto prípade, sa dajú napojiť jednotlivé dosky so špičkovou presnosťou. Motív v grafoskle plynule prechádza jednotlivými časťami steny – dverami, tabuľami skla, svetlíkmi. Vďaka týmto technologickým možnostiam nebolo potrebné projekt ani koncept sklenených stien upravovať.“

 

Grafické hry

Majitelia si ako hlavný motív vybrali hráča ­squashu. Motívy na dverách ostatných miestností symbolizujú aktivitu, ktorá sa za nimi odohráva. „Žiadne zbytočné dekorácie, navigačné systémy, tabuľky. Všetky tieto funkcie plní sklo. Možno doň zalaminovať akúkoľvek grafiku, dekor, fotografiu aj prírodniny, skrátka takmer všetko podľa priania zadávateľa. Sendvičová skladba grafoskla (systém dvoch skiel s vnútornou bezpečnostnou fóliou a fóliou s grafikou) navodí želanú atmosféru. Keď treba, obrázok sa dá kombinovať s nápismi, tak­že sklo plní aj informatívnu funkciu. V tomto prípade išlo vo všetkých prípadoch o grafické motívy so špičkovou fotografickou kvalitou, doplnené názvami jednotlivých miestností,“ zdôrazňuje Petr Paksi. Majitelia centra využili všetky možnosti práce s grafickým motívom: farebné úpravy, retuš alebo výber detailu z obrázku. „Na celosklenené deliace steny v hale sa použilo grafosklo s mliečnou fóliou a čiernobielym motívom športovcov s vyretušovaným pozadím. Motív je dizajnovo čistý a výrazný. Sklenené priečky sú oveľa užšie ako klasické murované alebo sadrokartónové predely, majú okolo 10 mm a spĺňajú všetky bezpečnostné normy, navyše, majitelia ešte ušetrili priestor,“ vysvetľuje Petr Paksi.

Celosklenené steny

Realizácia celého centra trvala vyše mesiaca. Na montáž všetkých sklenených prvkov stačil približne jeden týždeň. „Majitelia si najprv vybrali typ skla, potom sme pracovali na vyladení grafiky a následne sme sa dohodli na technických parametroch – rozmeroch jednotlivých skiel. Súčasne prebiehali v centre stavebné práce. Pri tomto postupe bolo dôležité na milimeter presne dodržať všetky rozmery budovaných stavebných otvorov. Montáž bola hladká a rýchla. K tomu prispel aj fakt, že sklenené steny dodávame vrátane všetkých kotviacich komponentov a dverného kovania,“ hovorí Petr Paksi. Majitelia si zvolili komponenty, ktoré sklenené steny pevne držia v stavebnom otvore a spájajú aj všetky jednotlivé časti – tabule skla, dvere, svetlíky – s hranatým tvarom a moderným povrchom z kefovaného antikora. Pri otočných dverách si na ľahkú manipuláciu s krídlom zvolili pozdĺžne úchyty (tiež v rovnakom vyhotovení).

Štýlová sauna

„Vstup do tejto odpočinkovej zóny si určite všimnete. Celosklenené dvere s fotografiou saunujúcej sa dvojice napovedajú, čo sa v miestnosti za dverami skrýva,“ vysvetľuje Petr Paksi. Táto zóna je rozdelená na dva priestory. Prvý slúži na odpočinok po saunovaní, druhý ukrýva saunu, bazén so studenou vodou a niekoľko drevených relaxačných ležadiel. Predel medzi nimi tvoria celosklenené jednokrídlové dvere a murovaná priečka do výšky dverí. Hornú časť vypĺňa sklenený nadsvetlík. Na celom predele je grafika západu slnka nad morskou hladinou. „Motív je zalaminovaný do skla a na pevnú priečku sa špeciálnou tapetou naniesol zodpovedajúci výrez fotografie. Výsledkom je kompaktný obraz, ktorý sme zložili dohromady ako puzzle. Vďaka perfektnému napojeniu nevidieť, že obraz je aplikovaný na dva rozdielne materiály.“ Grafosklo odoláva vlhku aj výkyvom teploty. Sklenený sendvič chráni vnútorný motív a nedovolí, aby navlhol či inak sa poškodil. Jeho hrany sú uzatvorené, nenasiakavé a neprekáža im vlhko, priamy styk s vodou ani časté striedanie teplôt. Často sa vynára otázka zachovania intimity v šatniach a sprchách. Vnútorná fólia s grafikou môže byť nielen číra (sklo je priehľadné a priesvitné), ale aj mliečne priesvitná (sklo prepúšťa len svetlo a objekty či postavy za sklom sú ako zahmlené siluety) alebo biela nepriehľadná (cez sklo nie je vidieť vôbec nič).

 

Bezpečnosť

Všadeprítomný pohyb a aktívna manipulácia so športovým náradím prinášajú otázku, či je práve sklo v športovom centre namieste? Petr Paksi však dodáva, že sklo môže bez problémov plniť funkciu stavebného prvku aj v takejto náročnej prevádzke: „Použité sklo je kalené, čiže tvrdené. Oproti štandardnému variantu je oveľa pevnejšie a odolnejšie proti akémukoľvek poškodeniu. Kalené sklo sa bežne používa všade tam, kde môže dôjsť ku kontaktným situáciám – napríklad medzi sklom a nejakým tvrdým či ostrým predmetom. V prípade poškodenia, ktoré môže nastať po cielenom náraze ťažkého predmetu do rohu sklenenej tabule, sa sklo triešti na tupouhlé neostré črepiny, ktoré sa nerozsypú (chráni ich vnútorná bezpečnostná fólia).

Svetlo a údržba

Sklo nie je iba dizajnový materiál. Vyrieši aj problémy s nedostatkom svetla v tmavej miestnosti alebo na chodbe bez okien, kam bez problémov pustí svetlo zo susedného priestoru, čo ocenili aj v hale centra. Napokon ide o riešenie, ktoré je veľmi praktické aj z hľadiska údržby. „Do komerčných priestorov, kde sa v priebehu dňa zdržuje a vymení veľké množstvo ľudí, treba starostlivo vybrať také materiály, ktoré sa dajú dobre, ľahko a rýchlo udržiavať v čistote. Grafosklo je úplne hladké, bez škár či iných výstupkov. Odpadá jeho zložité čistenie. Netreba sa vyhýbať ani prostriedkom s chemickými prísadami. Dekor zalaminovaný v skle nemôžete poškodiť,“ uvádza Petr Paksi ďalší dôvod, prečo si majitelia vybrali do squash centra grafosklo.

 

Kontakty

 

Zadunajská cesta 12, 851 01 Bratislava

Tel: +421 2 635 303 68

E-mail: obchod@jap.sk

www.jap.sk

Certifikát kvality ISO 9001: 2008

 

Sme nositeľom certifikátu kvality ISO 9001: 20018

Kontinuálny vývoj nových produktov

 

Každý rok inovujeme a prinášame na trh nové produkty

Máme pre vás darček!

 

Plánujete v roku 2020 stavbu domu alebo rekonštrukciu bytu? Budete potrebovať stavebné puzdra, skryté zárubne, nerezové zábradlie alebo samonosné schodisko? To je len zlomok produktov, s ktorými vám vieme pomôcť.

Využite našu jedinečnú ponuku, prihláste sa na odber našich noviniek a my vám na oplátku pošleme zľavový kupón vo výške 5% na nákup našich produktov počas celého roku 2020!