Schodisko je často neprehliadnuteľným prvkom interiéru. Spája jednotlivé podlažia a jeho vzhľad podčiarkne celkový dojem vášho domu či bytu. Aký typ schodiska však vybrať, aby spĺňalo všetky funkčné i dizajnové požiadavky?

Pri výbere schodiska je dobré vopred a v pokoji premyslieť, aký veľký priestor mu môžete v interiéri venovať a ako často ho budete využívať. Hlavné schodisko rozhodne nemôže mať najmenšiu možnú šírku 60 cm, naopak, musí byť dostatočne široké, aby po ňom mohli bez problémov predchádzať naraz dvaja ľudia. Ak má schodisko slúžiť ako vstup do menej používaných miestností, je na mieste zvoliť skôr rozmerovo menší variant, ktorý bude pôsobiť príjemne útulným dojmom.

Na tvare záleží

S priestorom súvisí i tvar schodiska. Pre centrálne schodisko je určite výhodnejšie voliť schody priame či lomené v tvare písmena ,,L” alebo ,,U”. V takomto prípade môže byť dobrou voľbou veľmi variabilné segmentové schodisko; z jeho dielov alebo segmentov hravo zložíte presne taký tvar, aký vyžaduje váš priestor. Vhodné je aj bočnicové schodisko, ktoré sa kotví do bočnej nosnej steny. Pokiaľ túžite po vzdušných a elegantných schodoch, skúste zvoliť strmeňové schodisko, ktoré v priestore doslova pláva. Elegancia strmeňového schodiska spočíva predovšetkým v spôsobe jeho upevnenia. jednotlivé stupnice sú totiž ukotven priamo do steny, bez potreby viditeľnej nosnej časti. Naopak, ak potrebujete šetriť miestom, vtedy sa hodí točité schodisko. To je tvorené dominantným stredovým stĺpom v tvare skrutky, ktorý je ukotvený v podlahe. Z neho potom vychádzajú jednotlivé stupnice. Vďaka svojmu neopozerateľnému vzhľadu i úspore priestoru je točité schodisko veľmi obľúbené napríklad medzi majiteľmi moderných loftových bytov.

Trendové materiály

Z hľadiska materiálov je v rámci schodísk tohtoročným jasným hitom kombinácia dreva a skla. Tvrdé dreviny sa vyznačujú na výrobu nášľapných plôch a zo skla vyrobené zábradlie pôsobí v interiéri ľahkým a vzdušným dojmom. Pre všetky naše interiérové schodiská vyrábame nášľapné plochy z buka, duba, javora alebo jaseňa. Výber konkrétnej dreviny je teda čisto na vás.

Ani využitia celoskleneného zábradlia sa v interiéri nemusíte vôbec obávať. Je totiž vyrobené z bezpečnostného kaleného skla, ktoré je až päťkrát odolnejšie voči nárazu do plochy než obyčajné sklo. Navyše, pre zvýšenú bezpečnosť sa v tomto prípade využíva varianta tzv. vrstevného skla, keď je niekoľko vrstiev tvrdeného skla navzájom spojených špeciálnou technológiou. Pokiaľ by vplyvom veľmi silného a cieleného nárazu predsa došlo k rozbitiu bezpečnostného skla, toto sa rozpadne na drobné neostré úlomky, ktoré zostanú držať na fólii a vy sa tak na nich nezraníte.

Nech už sa teda rozhodnete pre akýkoľvek typ schodiska, vždy majte na pamäti jeho hlavnú funkciu, a to presun obyvateľov z podlažia na podlažie. Pohodlie a bezpečnosť by rozhodne mali byť na prvom mieste.

 

Kontakty

 

Zadunajská cesta 12, 851 01 Bratislava

Tel: +421 2 635 303 68

E-mail: obchod@jap.sk

www.jap.sk

Certifikát kvality ISO 9001: 2008

 

Sme nositeľom certifikátu kvality ISO 9001: 20018

Kontinuálny vývoj nových produktov

 

Každý rok inovujeme a prinášame na trh nové produkty

Máme pre vás darček!

 

Plánujete v roku 2020 stavbu domu alebo rekonštrukciu bytu? Budete potrebovať stavebné puzdra, skryté zárubne, nerezové zábradlie alebo samonosné schodisko? To je len zlomok produktov, s ktorými vám vieme pomôcť.

Využite našu jedinečnú ponuku, prihláste sa na odber našich noviniek a my vám na oplátku pošleme zľavový kupón vo výške 5% na nákup našich produktov počas celého roku 2020!